Obserwatorzy

Rasy psów

 Airedale terrier


Pies jest nazywany "królem terrierów" i przy wzroście jaki osiąga- do 58 cm- jest największym z nich. Przy tym "król" waży od 18 do 25 kg. Jest silny, ale nie sprawia wrażenia masywnego. 


Szata tego psa powinna być brązowo- czarna. Typowy dla tej rasy jest tak zwany czaprak, czyli ciemniejsza część szaty na grzbiecie. Włos okrywowy jest szorstki i gęsty- bez skrętu- na miękkim, krótkim podszerstku. 


REGULARNIE TRYMOWANY AIREDALE TERRIER PRAWIE NIE GUBI WŁOSA. 


Tego największego z terrierów charakteryzuje wesołe, spokojne usposobienie. Jest wierny, inteligentny i przy tym - nie skomplikowany. Pomimo swojej czujności, nie szczeka bez powodu.


Airedale terrier dobrze sprawdza się jako pies rodzinny. Potrafi znakomicie postępować z dziecie. Nadaje się do życia w dużych rodzinach. 


Ojczyzną rasy Airedale terrier jest Wielka Brytania. Pies ten wyróżniał się przede wszystkim w polowaniach, także na terenach bagnistych. Z powodzeniem wykorzystywany jako pies śledczy, stróżujący, obronny lub jako przewodnik dla niewidomych. Wsród jego przodków znajduje się prawdopodobnie otterhound (pies gończy używany do polowania na wydry)













Akita (Akita inu)


Ten szpic japoński osiąga wysokość od około 57 do 69 cm i wagę od 30 do 45 kg. Włos okrywowy jest gruby i krótki, podszerstek- miękki. 


Często zdarzają się egzemplarze o jednolitym umaszczeniu. Jeśli na szaczie pojawiają się białe łaty, nie powinny pokrywać więcej niż 1/3 ciała. 


Akita jest psem niezależnym i przy tym niezwykle lojalny wobec "swojego" pana. Nie do końca zatracił agresję wobec przedstawicieli tego samego gatunku. Wychowanie tego psa wymaga zatem twardej ręki i sporo pracy. Może być hodowany w mniejszym mieszkaniu, jeśli będzie mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. 

Prawdopodobnie, psy tej rasy wyglądały już przed trzystu laty tak, jak obecnie. W swojej długiej historii psy rasy akita używane były do wielu celów. Pierwotnie służyły przede wszystkim jako psy myśliwskie, pociągowe i do walk. Obecnie przejmujątakże inne zadania i nadają się również jako psy rodzinne.
 








Alaskan malamute

Alaskan malamute jest najsilniejsząz północnych ras psów. Zwierzęta te osiągająwysokość od 56 do 64 cm, ważą ok. 35 kg. Budowa ich ciała wykazuje wiele cech, wskazujących na ich przeznaczenie do ciężkiej pracy w zaprzęgu. Szata charakteryzuje się gęstym włosem okrywowym, szczególnie bujnym na szyi i barkach. Umaszczenie obejmuje różne odcienie bieli, czerni i wilczej szarości. W przypadku umaszczenia innegi, niż białe, białe zabarwienie mogą mieć brzuch, części pyska, nogi i łapy.

Alaskan malamute jest psem lojalnym posłusznym i wiernym. Zarzuca się im, że nie zawsze potrafią żyć w zgodzie z przedstawicielami własnego gatunku, szczególnie w przypadku psów tej samej płci. Natomiast te silne, północne psy, bardzo lubią dzieci. 

Psy tej można zaklasyfikować do ras psów pierwotnych. Najlepiej czują się w swoim naturalnym środowisku. 

Tak, jak niektóre z dużych psów, potrafi się dobrze przystosować do niezbyt obszernych warunków miszkaniowych- ale tylko wtedy, gdy zapewni mu się tyle ruchu na świeżym powietrzu, ile zwierzę zapragnie.






Appenzeller

Appenzeller charakteryzuje się muskularną budową ciała, ale nie sprawia wrażenia psa ciężkiego. Osiąga wzrost od 50 do 56 cm i wagę ok. 20 kg.

Ten szwajcarski pies ma trójbarwne umaszczenie: na podstawowym umaszczeniu czarnym, widać brązowy, podpalany wzór. Na piersi, głowie, końcach łap i zakręconym na grzbiet ogonie widoczne są białe znaczenia. Szata gładka, krótka i błyszcząca. 

Sierść psa tej rasy nie wymaga skompikowanej pielęgnacji.

Rasie appenzeller przypisuje się przynajmniej pięć pozytywnych cech: odwagę, zwinność, inteligencją, ogromną wytrwałość i czujność. Obcych przepędza długotrwałym szczekaniem. 

Appenzeller nie jest psem miejskim. Najlepiej czuje sięw otoczeniu wiejskim- z dużą przestrzenią do swobodnego ruchu i wieloma zajęciami. Jest psem niezwykle przyjaźnie nastawionym do dzieci.




Australian terrier.

Mocno zbudowany i umięśniony terrier australijski osiąga jedynie 25 cm wysokości. Ma wydłużony tułów i mocny pysk. Jego waga wynosi od 4 do 5 kg. Tułów pokryty jest długą, twardą sierścią. Na szyi i karku tworzy sięoewnego rodzaju grzywa. Znaczenia na łapach i głowie mają często zabarwienie niebiesko-czarne lub srebno- czarne. 

Pies ten jest niezwykle odważny, co może nieco dziwić, przy jego niewielkim wzroście. Jest określany również jako zwierzę porywcze, nie ustępujące w żadnym sporze. Z drugiej strony uchodzi za psa wiernego. Przy tym jest żywy i wesoły, przez co nie grozi przy nim nuda.

Z powodu niewielkiego wzrostu, ten mały terrier może być trzymany w mieszkaniu. Znakomicie daje sobie radę z dziećmi. Może pełnić rolępsa rodzinnego, który oczywiście potrzebuje także wystarczająco dużo ruchu.  






Barbet

Rasie barbet przypisuje się niekiedy nieco wiejski wygląd. Psy tej rasy są mocne, o zwartej budowie ciała. Przy wzroście od 53 do 58 cm, ważą 20-30 kg. Grzbiet jest lekko wygięty, a ogon nisko zawieszony. 

Szata gruba, długa, pofalowana i kłada się w logi, czasem może się sfilcować. Rasa ta występuje w różnym umaszczeniu. Wełnista szata wymaga dobrej pielęgnacji. Przede szystkim psa należy często szczotkować. 

Przypisuje mu sięwiele pozytywnych właściwości. Psy tej rasy są wesołe, inteligentne, wierne, posłusznei lojalne. Ten, kto szuka miłego psa rodzinnego znajdzie go właśnie w przypadku rasy barbet. Świetnie rozumie się z dziećmi. Do dobrego samopoczucia potrzebuje sporo ruchu na świeżym powietrzu. 

Barbet należy tradycyjnie do grupy psów myśliwskich. Wśród tego zakresu zadań nadaję się do roli psa gończego i aportera. Pomimo swoich pozytywnych cech , nie jest dziś tak popularny jak dawniej.







Basenji

Ten mały pies myśliwski osiąga wysokość do 43 cm. Może przy tym ważyć do 11 kg. Ma dość krótki i prosty grzbiet oraz długą i równie prostą szuję.

Typową odbianą barwną jest umaszczenie płowe lub rude z białymi znaczeniami. Występuje także umaszczenie czarne i białe z rudymi znaczeniami. Szata jest gęsta i krótka, a przy tym bardzo delikatna. 

Basenji jest psem zrównoważonym, cierpliwym i wiernym. Może być trzymany w mieście, ale jedynie pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednio dużo ruchu.Basenji bardzo dobrze nadaje się dla rodzin z dziećmi. 







Bassety 

Basset jest psem pochodzenia francuskiego. "Bas" oznacza w języku francuskim "niski". Bassety są spokrewnione z różnymi rasami psów gończych. Pierwotnie hodowano je jako psy myśliwskie, do tropienia zajęcy. Także obecnie, niektóre z ras zaliczanych do bassetów, znakomicie nadają się na psy myśliwskie. 

Do ras francuskich zalicza się basseta artezyjsko-normandzkiego, basseta d'Artois, gaskońskiego, bretońskiego oraz rasę Basset Griffon Vendeen w odmianie Petit i Grand. W Anglii i Stanach Zjednoczonych popularny jest basset hound. 

W zależności od rasy, bassety mogą osiągać wysokość ok. 40 cm. Typowymi cechami budowy są: długi grzbiet i krótkie nogi. Poszczególne rasy różnią się umaszczeniem.

Sierść bassetów jest przeważnie krótka, gładka, gęsta i twarda. Czasami występuje szata szorstkowłosa. Szata miękka i wełnista jest niepożądana. Bassety krótkowłose szczotkuje się, natomiast szorstkowłose, czesze.

Bassetom przypisuje się przyjazny charakter, wierność i inteligencję. Hodowane w sforach wykazują o wiele mniejszą skłonność do wzajemnych sporów niż inne rasy psów. Pomimo tego, że psy te hodowane były właściwie do celów łowieckich, cieszą się dużą popularnością jako psy rodzinne. 

Ten kierunek rozwoju można zaobserwować w przypadku większości ras psów: są one hodowane jako psy domowe i rekreacyjne, do zabawy lub do wykonywania stosunkowo lekkich zadań. Ta rasa psów należy do jednych z najleniwszych psów na świecie.




Beagle

Beagle naley do mniejszych psów gończych. Osiąga wysokość do 40 cm i wagę ok. 15 kg. W sumie sprawia wrażenie muskularnego i silnego psa. Jego sierść jest gęsta i którka- ale nie za krótka. Charakterystyczną cechą jest umaszczenie typowe dla psów gończych lub jego kombinacje. 

Beagle jest czujny, pogodny i odważny. Do cech jego miłego usposobienia należy niekiedy także pewnego rodzaju upór. Jest bardzo dobrym psem myśliwskim. Ten kto chce go trzymać w mieście, musi mu zapewnić spożycie jego energii. Jeśli nie zapewni mu się dużo ruchu może gryźć buty, dywany i inne przedmioty w domu.






Bearded collie

Ten pies pasterski może osiągnąć wzrost do 56 cm. Nieco mniejsze egzemplarze ważą ok. 20 kg. Ma długi tułów z prosty grzbietem i nisko osadzonym ogonem. Miękki podszerstek jest przykryty warstwą twardego włosa okrywowego. Występują różne umaszczenia: między innymi szare, płowe, rudobrązowe i czarne. 

Długa sierść musi byćbardzo dokładnie szczotkowana. Dotyczy to przedewszystkim pierwszych lat życia.

Bearded collie przypisuje się łagodne usposobienie i inteligencję. Jest niezwykle przyjaznym i pojętym zwierzęciem. 

Bearded collie, po odbyciu odpowiedniego szkolenia, może być używany jako pies pasterski. Nadaje się jednak także na psa rodzinnego, jeśli zapewni mu się odpowiednio dużo ruchu. Lepiej, niż w dużym mieszkaniu, pies ten będzie się czuł w domu z ogordem. Świetnie radzi sobie z dziećmi. 







Bedlington terrier

Ten niecodziennie wyglądający terier osiąga wysokość ok. 40 cm, przy wadze blisko 10 kg.

Charakterystyczną cechą budowy ciała tego psa jest ścięty zad i podkasany brzuch, podobnie jak u chartów. Włos okrywowy jest wełnisty i gruby . Podszerstek jest gęsty i podfalowany. 

Bedlington terrier o umaszczeniu błękitnym nieco przypowina swoim wyglądem owcę. Jednak rasa ta występuje także w innych ubarwieniach. 

Psa tej rasy można określić jako naprawdę spokojnego kompana, ponieważ nie szczeka za wiele. Jednak w żadnym wypadku nie jest flegmatyczny. Lubi bawić się, jest odważny, niezależny, bardzo przywiązuje się do swojego pana.







Bergamasco

Ten pierwotny pies pasterski o dobrych proporcjach ciała osiąga 60 cm wzrostu. Nie należy przy tym do wagi lekkiej. Waży od 30 do 35 kg.

Bergamasco został szczodrze obdarzony futrem. Włos jest długi, potargany i częściowo również pofalowany. 

Sierść zbija się miejscami w sfilcowane sznury, na przykład na nogach. Umaszczenie obejmuje szeroką gamę odcieni szarości, jednak może występować także bez cieniowania.

Ten pies pasterski jest sprytnym zwierzęciem - łączy w sobie inteligencję i uległość. Poza tym jest odważny, żywy i dobrze czuje się w towarzystwie. 

Bergamasco na pewno nie jest psem, którego można trzymać w mieszkaniu. Jego szata dobitnie dowodzi jego przeznaczenia: jest odporna na warunki pogodowe. Zapewnia to oleisty podszerstek. Pies powinien jak najczęściej zażywać ruchu na łonie natury.




Briard

Briard jest prawdziwym psem stróżującym. Osiąga wysokość prawie 70 cm, przy wadze ok. 30 kg. Ma prosty grzbiet, muskularne kończyny i mocną głowę.

Briard powinien mieć jednolite umaszczenie (płowe lub czarne), które jednak nie powinno być białe. Długie futro tego psa jest szczególnie imponujące, gdy jest regularnie szczotkowane.

Pies tej rasy jest łagodny i wrażliwy, jednak nie jest on w żadnym wypadku strachliwy, wręcz przeciwnie - jest bardzo odważny. Małe mieszkanie nie jest odpowiednim lokum dla niego. 

Jak, w przypadku każdej innej długowłosej rasy, przed nabyciem należy się zastanowić, czy nawet przy regularnej pielęgnacji sierści, gubiony od czasu do czasu włos nie będzie stanowił problemu.

Briard potrzebuje nie tylko dużo miejsca, ale także sporo ruchu. Świetnie radzi sobie z innymi psami i z dziećmi. 







Bernardyn

Wzrost tego potężnego psa nie powinien być niższy niż 65 do 70 cm. W przypadku samców, 70 cm stanowi dolną granicę ich wzrostu. Duży bernardyn waży 90 kg. Występuje w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej. Szata bernardyna długowłosego nie jest bardzo długa, jest raczej średniej długości i może być lekko pofalowana. Odmiana krótkowłosa ma znacznie krótszą, twardą, lecz nie szorstką sierść, gładko przylegającej do ciała. Typowym umaszczeniem jest połączenie barwy czerwonej, mahoniowej lub pomorańczowej z białą. 

Bernardyn ma przyjazne, spokojne usposobienie. Jednak to nie wyczerpuje palety jego pozytywnych cech charakteru. Należy jeszcze wymienić chociażby jego inteligencję, niezawodność i przywiązanie.

Bernardyn jest psem kochającym, Co prawda lubi sobie czasem poleżeć, ale potrzebuje również dużo ruchu. Dopiero wtedy może pokazać, ile w nim tkwi siły i wytrwałości. To duże zwierzę można trzymać w domu z ogrodem.










Berneński pies pasterski. 


Ten popularny pies szwajcarski osiąga wzrost do 70 cm. Charakteryzuje się także słuszną wagą ok. 40 kg. Pełna wyrazu głowa zaopatrzona jest w mocny pysk i silnie rozbudowane wargi.

Szata tego dużego zwierzęcia jest czarna, błyszcząca, z intensywnym podpalaniem w kolorze płowym lub płowo-rudym. Dotyk sierści berneńskiego psa pasterskiego jest niezwykle przyjemny. Włos jest długi i gęsty, lekko falowany, ale nie kręcony. Tak wspaniała sierść wymaga regularnej i dokładnej pielęgnacji.

Ten duży pies łączy w sobie wiele dobrych cech. Jego usposobienie jest naznaczone opanowaniem i spokojem. Jest inteligentny, pełen zapału, uważny. Jego niezawodna czujność uwidacznia się w kontaktach z obcymi. Jednak nie ma on skłonności do przesadnego szczekania. Berneński pies pasterski jest silnie przywiązany do "swojej rodziny". Temu dużemu psu należy zaoferowąć dom z ogrodem. Radość sprawiają mu długie spacery. Ten, kto zdecyduje się na tego psa, w celu wykorzystania go jako psa stróżującego lub obronnego, zyska w nim również miłego i opiekuńczego w stosunku do dzieci psa rodzinnego.














Bichon Kędzierzawy 

Ten niezbyt duży piesek śródziemnomorski, o wzroście do 30 cm , waży ok. 4kg. Ma ciemne, okrągłe oczy i zwisające uszy. W przypadku biszona kędzierzawego charakterystyczne jest umaszczenie białe. Szata jest jedwabista i układa się w loki. 

Bichon jest czujny, posłuszny i żywy. Inną, typową dla tej rasy cechą, jest również niezwykle silne przywiązanie. 

Bichon kędzierzawy jest dobrym psem rodzinnym. Doskonale dogaduje sięz dziećmi. Można go trzymać nawet w najmniejszych mieszkaniach. Ponieważ ma dosyć żywy charakter dobrze by było zapewnić mu możliwość wybiegania się.








Bolończyk

Bolończyk osiąga wzrost do 30 cm. Jego waga waha się od 2,5 do 4 kg. Długość korpusu i wysokość w kłębie są mniej więcej jednakowe. Szata tego malego pieska przypomina sierść pudla i ma kolor czystej bieli. W dotyku jest klaczasta i jedwabista. Sierść na uszach i ogonie jest dłuższa, niż na reszcie ciała.

Aby bolończyk zachowal swój puchaty, kłaczasty wygląd, należy codziennie dbać o jego sierść. Zaleca się szczotkowanie i czesanie.

Ten mały, biały pies nie jest szczególnie żywo usposobiony. Można go raczej określić mianem spokojnego zwierzęcia. Charakteryzuje się również dużym przywiązaniem do swoich właścicieli, w ich towarzystwie zwierze czuje się bezpiecznie i dobrze.

Ze względu na rozmiary i temperament tego psa, świetnie nadaje się do trzymania w mieszkaniu. Ale też musi mieć okazje do pobiegania. Bolończyk nie jest nie przyjemny w stosunku do dzieci, ale nie należy oczekiwać od niego, że będzie się z nimi bawił.






Bichon Hawajski

Ten niewielki piesek śródziemnomorski charakteryzuje się wzrostem od 23 do 27cm i osiąga wagę mniej więcej 6 kg. Ma raczej pociągłą sylwetkę z dość krótkimi nogami. Hawańczyka wyróżnia długa, miękka sierść, przeważnie gładka, na której końcach mogą tworzyć się loki.

Dla psa tej rasy typowe są raczej jasne odmiany umaszczenia. Czasami mogą się jednak pojawić ciemniejsze barwy, jak na przykład brąz. Tego rodzaju sierść wymaga stosunkowo dużo nakładu ciężkiej pracy, jeśli ma wyglądać na zadbaną. Psa należy naprawdębardzo często czesać i szczotkować.

Mały, ale zuchwały tak można określić hawańczyka. Jest bardzo żwawy i chętnie się bawi. Może się niezwykle przywiązać i jest bardzo wierny. Temu psu nie trzeba oferować rozległego wybiegu. Oczywiście trzeba się zatroszczyć o wystarczjącą ilość ruchu i spacerów. Jednak zasadzniczo, hawańczyk należy do ras, które świetnie nadają się do trzymania w mieszkaniu. Korzystne jest także to, że hawańczyk nie szczeka zbyt często. Dobrze rozumie się z innymi psami i przeważnie - także z dziećmi.







Billy 

Billy jest rasą  dużych i silnych psów , o raczej lekkiej budowie ciała. Psy tej rady osiągają z reguły wzrost od 58 do 70 cm i wagę od 25 do 30 kg. Billy ma twardą, krótką, gładką sierść. Umaszczenie obejmujebarwy od białej, poprzez płową, do białej ze znaczeniami w pomarańczowej i cytrynowożółtej tonacji.

Billy jest niezmordowany i niezwykle szybki. Na polowaniu wykazuje duże zaangażowanie i wytrwałość. Billy dobrze znosi obecność dzieci i innych psów. Jednakże ze względu na swoje predyspozycje myśliwskie, raczej nie nadaje się na psa rodzinnego. Dobrze czyje się w sforze. 





Bloodhound

Bloodhound jest psem gończym o masywnej sylwetce. Dorasta do wysokości 68 cm.  Ma dość masywne ciało - pies ten osiąga wagę od 40 do 54 kg. To silne zwierzę ma krótką, delikatną sierść, która na głowie i uszach jest jedwabista, a na reszcie ciała twarda. Dopuszczalne jest kilka kolorów umaszczenia. Charakterystyczną cechą wyglądu  są fałdy skóry, widoczne na czole i policzkach.


Właściwie bez żadnego sensownego wytłumaczenia, być może ze względu na dosłowne tłumaczenie nazwy psa, nie cieszy się on zbyt dobrą reputacją. Niezasłużenie jednak. Nazwa psa nie wskazuje na jego żądzę krwi, po której śladach psy tropią ranną zwierzynę, lecz oznacza psa "Czystej krwi". Przy dobrym traktowaniu- które jest właściwie warunkiem dobrego zachowania się wszystkich psów- bloodhound wykazuje posłuszeństwo, przywiązanie i łagodne usposobienie. Gdy się go potraktuje źle, pies zareaguje równie nieprzyjemnie. Niewłaściwe wychowanie może sporowokować zachowanie agresywne i ewentualne pogryzienie.

Bloodhound potrzebuje dużo przestrzeni. Powinno mu się zapewnić dom z dużym ogrodem. Można wówczas wziąć pod uwagę nabycie psa tej rasy, jako psa rodzinnego. Bloodhound dobrze radzi sobie z dziećmi.





















4 komentarze:

  1. Ja mam 3 mies. bernardyna :) I 13 letniego owczarka królewskiego :) Liczę że o tych rasach też coś napiszesz ;P

    Pozdrawiam i zapraszam ---> poznawacsiebie.blogspot.com
    dodatkinatwojzapytaj.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Psich ras jest bardzo dużo i tylko od nas zależy jaki piesek będzie nam pasował. Ja u siebie mam małego kundelka i do tego jest on jeszcze adoptowany ze schroniska. Staram się o niego dbać najlepiej jak umiem, dlatego w sklepie www https://sklep.germapol.pl/ dodatkowo zamawiam kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji psa.

    OdpowiedzUsuń
  3. 27 yrs old Environmental Tech Danny Franzonetti, hailing from Saint-Paul enjoys watching movies like Iron Eagle IV and 3D printing. Took a trip to Flemish Béguinages and drives a Boxster. wiecej porad

    OdpowiedzUsuń