Obserwatorzy

piątek, 8 listopada 2013

Pies i dziecko

Przez długi czas nic nie dodawałam, więc pora to nadrobić. Dzisiaj chciałam poświęcić post dzieciom i psom. Pewnie u wielu z was pojawią się małe dzieci, albo na odwrót mamy dzieci, a chcemy psa. Obawą jest, że nie wiemy jak zachowa się pies i dziecko. Dlatego chciałam wam napisać kilka informacji o tym jak dzieci muszą postępować z psem, oraz jak przyzwyczaić psa do dziecka.Na początek zajmijmy się tym, że mamy w domu dzieci i zastanawiamy się nad zakupem psa. Najlepszym towarzyszem dla rodzin z dziećmi są rasy:
- Lablador
- Lablador retriever
- Golden retriever
- Owczarek Szkocki 
- Owczarek niemiecki
 
Jak zauważyliście wymienione są duże rasy dlatego, że zazwyczaj małe rasy psów nie mają cierpliwości dla dzieci, ale zdarzają się wyjątki.


Gdy przyprowadzimy do domu psa...

Jak wiadomo dzieci zainteresuje słodki i sympatyczny pyszczek psa, ale musimy wytłumaczyć dzieciom, że pierwsze dni w nowym domu są stresujące dla psa. Więc dzieci nie powinny przeszkadzać psu, gdy ten chce pozostać sam. Ale z drugiej strony, gdy psiak jest chętny do zabawy powinniśmy na to dzieciom pozwolić, ponieważ, gdy pies będzie się dobrze bawił nie będzie skupiał się na tym, że jest w nowym miejscu, w nowym domu i ma nową rodzinę. 

Na co powinniśmy zwracać uwagę

Jeżeli mamy bardzo małe dzieci NIGDY! nie możemy zostawiać ich przy psie samych! Nie chodzi tutaj o ugryzienie, chociaż to też jest możliwe, ale bardziej o to, że pies niechcący może coś zrobić dziecku.

Powinniśmy zwracać uwagę, aby dzieci nie robiły krzywdy psu, np. nie szarpały go, nie ciągnęły. 


Małe dzieci mają różne pomysły. Musimy pamiętać, że w porze karmienia psa trzeba zachować ostrożność ponieważ małe dzieci mogą próbować pogłaskać psa w czasie jedzenia, albo wsadzić rękę do miski na to nie możemy pozwolić, bo psiak może bronić swojej miski.

Pies, dziecko i spacer
Dzieci lubią spacery tak samo jak psy więc możemy pozwolić, żeby nasza pociecha wyszła na spacer z psem, ale za nim do tego dojdzie musimy nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy tak, aby spacer był bezpieczny dla psa i dla dziecka.

 Jak oswoić psa z dzieckiem? 

Gdy przyprowadzimy do domu psa, albo dziecko nie możemy się stresować, obawiać na zapas, że coś się stanie. Musimy być radośni i spokojni, wtedy nasz pies też taki będzie. Gdy pies będzie zainteresowany dzieckiem musimy mu pozwolić je powąchać. Dziecko ma się psu kojarzyć z czymś dobrym i wesołym. Dlatego nie powinniśmy krzyczeć na psa w obecności dziecka, ani BIĆ!
Pies też jest członkiem rodziny dlatego powinniśmy mu poświęcać uwagę tak samo jak dziecku. Nie możemy ignorować psa ponieważ ten będzie zazdrosny i będzie mógł źle traktować naszego malucha. 
To na tyle :) Jeżeli macie jakieś problemy, lub coś jest niezrozumiałe napiszcie na maila :) 


2 komentarze:

  1. Prosiłaś , żebym weszła i tak jestem.:) Fajny blog jak na początek - radzę zmienić Ci tło na takie żywsze.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatne informacje, my jeszcze trochę z dzieckiem zaczekamy, ale niedługo mamy nadzieję się pojawi, ciekawa jestem jak nasz Niko zareaguje ;) Oby się dogadali :)

    OdpowiedzUsuń